Закрити    

  DEVELOR UKRAINE
  Київ, Рейтарська, 21/13

  Показати усі контакти
  Зв'яжіться з нами    
  • Мислення та світогляд
  • Лідерство та менеджмент
  • Обслуговування клієнтів, продажі та переговори
  • Продуктивність та комунікація
  • Тімбілдинг та співпраця
  • Оцінка та діагностика
  • HR консалтинг та коучинг
  • Всі послуги
  Аудиторний тренінг

  Самомотивація

  Аудиторний тренінг

  Мислення зростання

  Аудиторний тренінг

  Лідерська сміливість

  Аудиторний тренінг

  Лідер кризових часів

  Аудиторний тренінг

  Лідерська хоробрість

  Індивідуальна діагностика

  Зворотний зв’язок 360°

  Аудиторний тренінг

  Управління змінами

  Аудиторний тренінг

  Резильєнтність

  Аудиторний тренінг

  Самомотивація

  Аудиторний тренінг

  Усвідомлена комунікація

  Індивідуальна діагностика

  Insights Discovery. Персональна ефективність

  Індивідуальна діагностика

  Центр Розвитку

  Індивідуальна діагностика

  Центр Оцінювання

  Індивідуальна діагностика

  Зворотний зв’язок 360°

  Знайдено в Послуги та рішення

  • Будь ласка, введіть принаймні 3 символи аби розпочати пошук рішень
  Переглянути всі послуги

  Знайдено в Ресурсах

  • Будь ласка, введіть принаймні 3 символи аби розпочати пошук матеріалів
  Перегляньте усі ресурси

  «Справжній холерик!», «Та він просто меланхолік»… Такі фрази досить часто можна почути в розмовах. І справді, людям завжди хотілося визначити типи людських особистостей та пояснити таким чином їхню поведінку. Так, ще до нашої ери Емпідокл сформулював теорію чотирьох стихій, а Гіппократ запропонував визначення чотирьох темпераментів, що широко використовуються і сьогодні: холерик, сангвінік, меланхолік та флегматик.

  Та найбільше на розвиток типологій особистості вплинув батько сучасної психології Карл Густав Юнг. Він запропонував три пари психологічних вподобань, яких достатньо для того, щоб типологізувати поведінку людини.

  1.        Установка: як ми реагуємо на внутрішні та зовнішні події, як відновлюємо свою енергію

  Інтроверсія: шляхом споглядання та рефлексії;

  Екстраверсія: через залученість та активні дії.

  2. Раціональні функції: як ми приймаємо рішення

  Мислення і логіка: на що впливає наше рішення;

  Почуття: на кого впливає наше рішення.

  3. Ірраціональні функції: як ми сприймаємо та обробляємо інформацію

  Сенсорика: детально, частинами

  Інтуїція: як модель, сприйняття з висот пташиного польоту.

  Більшість популярних сьогодні типологій прямо або опосередковано базуються саме на теорії цього вченого.

  Однак яка в цьому практична цінність? Для чого нам навішувати на людей ярлики?

  Типологія особистості – це чудовий інструмент,  який дозволяє налагодити ефективну взаємодію в команді. Її використання допомагає краще розуміти себе та своїх колег та налагоджувати співпрацю. Розуміючи те, як люди реагують на події, відновлюють енергію, приймають рішення, сприймають та обробляють інформацію, ви розумієте як вибудовувати комунікацію, доручати та приймати завдання, давати зворотний зв’язок та спільно працювати.

  Яку типологію обрати?

  Ми впевнені, що ви чимало чули про різноманітні типології: Insights Discovery, DISC, MBTI, Belbin, Lumina Spark… Можливо, ви навіть використовували якісь з них. Але як обрати потрібну типологію, якщо вони, на перший погляд, такі схожі? Які сильні сторони кожної з них та яка потрібна саме вам?

  Ми підготували короткий опис найпопулярніших типологій, щоб ви розібрались в усіх цих нюансах.

  Insights Discovery

  Типологію Insights Discovery розробив Енді Лотіан, повністю базуючись на роботах Юнга та запропонованих ним парах психологічних уподобань.

  В основі технології Insights лежить база даних з 20000 тверджень, що описують людську поведінку. Залежно від відповідей респондентів, система складає з цих тверджень персональний профіль — дуже детальний звіт з великою кількістю параметрів.  Відповідно до підходу Лотіана психічну енергію кожної людини можна розкласти на 4 складові, які кодуються 4-ма кольорами: червоним, синім, зеленим і жовтим.

  Висота кожного кольорового прямокутника відображає частоту використання енергії відповідного типу.  Взагалі-то енергія «вибирається» відповідно до ситуації, але у кожної людини є свої “домінуючі” енергії, які він використовує частіше, ніж інші.

  Таким чином, для кожної людини можна визначити його «рейтинг енергій», а саму людину описати його «колірним профілем». Залежно від конфігурації колірних профілів модель «Insights Discovery» виділяє 72 типи особистості.

  Але завдяки розлогому опитувальнику з великою кількістю параметрів, залежно від відповідей респондентів система складає з цих тверджень персональний профіль (звіт). Число можливих варіацій — 3,3х10 ^ 58 (10 в 58-го ступеня). Саме тому звіти унікальні та ніколи не повторюються. Це означає, що, навіть якщо ви з колегою належите до одного типу, ваші звіти все одно відрізнятимуться і даватимуть вам різні рекомендації для роботи над собою та командою.

  Методика затверджена Британським психологічним товариством та сертифікована всесвітньою організацією забезпечення якості психологічних тестів DNV GL. Використовувати цей інструмент можуть лише сертифіковані спеціалісти, які проходять повторну атестацію кожні два роки.

  Особисто ми в DEVELOR найчастіше використовуємо саме Insights Discovery через простоту інтеграції “мови” типології в повсякденне робоче життя команд. Чотириколірна модель дуже швидко запам’ятовується та дозволяє співробітникам використовувати її на практиці щодня.

  DISC

  DISC – це 4-секторна поведінкова модель. Її засновником являється Вільям Марстон, який розглядав поведінку людей за двома напрямками — схильності бути активними або пасивними залежно від свого сприйняття навколишнього середовища як антагоністичного або сприятливого.

  При оцінці поведінки людини виділяють чотири аспекти, які говорять про переваги людини. Всі вони зашифровані в назві моделі — DISC:

  D — (Dominance) Домінування: як людина реагує на проблеми і виклики?
  I — (Influence) Вплив: як людина взаємодіє, впливає на оточення?
  S — (Steadiness) Сталість: як людина реагує на зміни?
  С — (Compliance) Відповідність: як людина дотримується правил?

  Залежно від вираженості цих чотирьох чинників, можливі комбінації, що описують стиль поведінки людини. Типологія DISC визначає 16 типів особистостей і згідно з цим надає стандартний звіт, тому загалом вважається інструментом оцінки, але не розвитку.

  Типологія DISC здобула таку популярність не в останню чергу тому, що вона знаходиться у вільному доступі й будь-хто може нею скористатись. Однак те, що модель DISC нікому не належить, насправді є суттєвим недоліком. Декілька організацій створили опитування, засновані на ідеях Юнга та Марстона, але фактично контролю їх якості немає.

  MBTI

  MBTI — теорія типів особистості, розроблена Ізебелою Маєрс-Бріґґз та її матір’ю на основі праць Карла Юнга.

  Загалом Маєрс використовувала 4 критерії: екстраверсія — інтроверсія, інтуїція — сенсорика, мислення — переживання, судження — сприйняття. Саме останній критерій відрізняє підхід Маєрс від Юнгової типології.

  Типологію MBTI щороку використовують приблизно 2 млн людей. Одначе ця модель досить складна для розуміння, адже типи представляються абревіатурою з чотирьох літер і не асоціюються з конкретними характеристиками. Тобто якщо себе зрозуміти ви зможете, то у спілкуванні з іншими вам ця типологія не допоможе.  Більше того описується лише поточний тип особистості, а не взаємодію з іншими та можливі шляхи розвитку. Типологія визначає 16 стандартних типів особистості і надає стандартні звіти.

  Belbin

  Науковець Реймонд Белбін провів дослідження роботи в командах і на основі отриманих результатів виділив спочатку 8, а пізніше 9 статичних ролей, наявність яких в команді сприяє досягненню найвищих результатів:

  • генератор ідей
  • дослідник ресурсів
  • координатор
  • мотиватор
  • аналітик
  • натхненник команди
  • виконавець
  • контролер
  • спеціаліст

  Згідно з моделлю Belbin при вступі в команду людина вибирає (як правило, несвідомо) командну роль (або ролі), яку вона прагне виконувати. Деколи в різних командах одна і та ж людина може виконувати різні ролі, а поза роботою поводитися ще по-іншому.

  Головний недолік методики в тому, що вона не пропонує інформації про внутрішню мотивацію та взаємодію особистості з іншими. А проте, вона активно використовується для формування успішних команд.

  Lumina Spark

  Lumina Spark базується на ідеях Юнга та BIG5. Типологія заміряє 24 характеристики, що відповідають 4 парам переваг: екстраверсія – інтроверсія, вміння бачити повну картину – концентрація на деталях, орієнтованість на людей – орієнтованість на результат, потреба дисципліни – потреба натхнення.

  Модель динамічна, тобто немає фіксованих типажів, а персональний профіль подається у вигляді кольорової «чорнильної плями». Таким чином автори типології прагнуть відмовитися від навішування ярликів. Lumina Spark дозволяє охопити суперечливість і багатство людського характеру і показує наскільки притаманні особистості 24 визначені характеристики.

  До того ж Lumina Spark визначає 3 «персони» – моделі поведінки в різних ситуаціях: природна (притаманна поведінка, те, як ми бачимо себе), щоденна (свідома поведінка, те, як нас бачать інші) та перенапружена (поведінка в стресі та інших незвичних ситуаціях).


  Lumina також має інноваційний мобільний додаток Lumina Splash.

  Будь-хто може встановити його собі, відповісти на кілька запитань і отримати «демо» версію свого профілю. Для отримання детальної оцінки необхідно платно заповнити повноцінне опитування. Додаток також дає можливість направити запит на повноцінну оцінку власнику методики. При використанні типології в командах, додаток дозволяє порівнювати профілі різних людей, що використовується при розвитку команд.

  Загалом це інструмент найбільш сучасний і глибокий з вищенаведених. Саме тому ми в DEVELOR рекомендуємо його для сфокусованого використання з більш зрілою аудиторією.

  Тож який інструмент найкращий?

  Однозначної відповіді на це запитання немає, адже кожен із них доцільно використовувати для різних цілей.

  Так, Insights Discovery допомагає цінувати різноманіття команди та налагоджувати гармонійну співпрацю. DISC підходить для швидкої оцінки, хоча і надає досить поверхневі результати. Belbin допомагає зрозуміти ролі, які виконують члени команди та використовується для налагодження роботи команди. MBTI та Lumina Spark найкраще підходять для того, щоб краще зрозуміти себе, свої сильні сторони та зони розвитку.


  Однак пам’ятайте, що результати будь-якої типології особистості важливо грамотно інтерпретувати. Тому для такої справи краще залучати досвідчених провайдерів 🙂

  Автори статті:

  Оксана Юрик, старший тренер, бізнес-консультант DEVELOR UKRAINE

  Андрій Журбін, бізнес-тренер, бізнес-консультант DEVELOR UKRAINE

  Написано спеціально для Hurma

  Гайд з управління гібридними командами

  Завантажте безкоштовну електронну книгу, що допоможе вашій команді бути максимально ефективними
  при змішаному форматі роботи.

   Супутні матеріали