Кожен колись задумувався, як круто було б «хакнути» життя та нарешті осягнути, як управляти часом, досягати цілей, бути продуктивним, при цьому підтримувати баланс між роботою і особистим життям та просто не з’їхати з глузду. Але не все так просто і для цього нам потрібен простий, але важливий ресурс — енергія. Саме вона, зараз основна валюта продуктивності, ефективності та якості життя. Проте на відміну від часу, ми можемо поповнювати та відновлювати наші енергетичні ресурси.
Наявність енергії проявляється по-різному. Наприклад, людина може бути фізично здорова, при цьому не відчувати смаку до життя, натхнення та мотивації. Буває і навпаки: у фізично ослабленої людини продовжують горіти очі.
На наші життєві сили однаково впливають два фактори — біологічний та психічний. Маючи стабільний внутрішній стан та життєві сили, ми можемо витримувати напруженіший робочий ритм, бути готовими до змін та викликів, при цьому не хворіти й не хотіти звільнитись за будь-якої зручної нагоди.
Нашому тілу потрібна енергія для діяльності й отримати її можна не лише із жирів, білків та складних вуглеводів, але й з інших джерел, наприклад, емоційних. Але зазвичай ми починаємо шукати способи підвищити продуктивність та ефективність, коли вже перебуваємо на межі можливостей.
Для управління енергією важливо зрозуміти, як саме ви її витрачаєте й що її вам дає та навчитися вирівнювати втрати та поповнення своєї «батарейки».
Ключові принципи роботи з енергією
Принцип № 1. Робота на повну потужність вимагає підключення чотирьох взаємозалежних джерел енергії — фізичного, емоційного, інтелектуального та сенсовного.
Принцип № 2. Оскільки наші енергетичні можливості зменшуються як за надмірного, так і за недостатнього використання енергії, ми повинні підтримувати баланс між витрачанням енергії та її накопиченням.
Принцип № 3. Щоб збільшити місткість своїх резервів енергії, ми маємо виходити за межі звичайних норм її витрати, тренуватися так само системно, як це роблять найкращі спортсмени.
Принцип № 4. Ритуали, пов’язані з позитивною енергією, — ключ до високої ефективності та роботи на повній потужності.
4 джерела, з яких можна отримувати та витрачати нашу енергію:
- Сенсовий рівень енергії пов’язаний з усвідомленням своєї місії та ролі, цінностей та життєвих цілей. На цьому рівні ви розумієте, яке місце займаєте в компанії, яку роль відіграєте в бізнес-процесах. Кожному фахівцеві важливо відчувати свою цінність для компанії й мати певні важелі впливу та можливість щось змінити.
- Фізичний рівень відповідає за стан людського тіла. Для заповнення цього ресурсу слід висипатися та займатися спортом. При цьому не обов’язково відвідувати тренажерний зал — розминки або прогулянки хоча б по 7-10 тис. кроків буде достатньо. Мабуть, найголовніше — повноцінно та збалансовано харчуватись, адже ми часто забуваємо, що ми те, що ми їмо.
- Емоційний рівень. Головним джерелом енергії виступають позитивні емоції, якість спілкування, почуття самоповаги та поваги до інших людей та колег. Підтримка атмосфери довіри в команді дуже впливає на емоційну складову. По можливості надайте свободу для прояву ініціативи членам вашої родини та співробітникам.
Для поповнення своєї емоційної скарбнички робіть те, що приносить багато позитивних емоцій та менше критикуйте себе та інших. Запитуйте зворотний зв’язок від рідних та колег, хваліть себе та інших. Зустрічайтеся з приємними людьми або давайте собі можливість побути наодинці із собою. Визначте, який емоційний стан для вас є ресурсним, дає енергію, згадайте, що саме викликає у вас цей стан — так ви наповните свою скарбничку.
- Інтелектуальний рівень наповнюється нашою креативністю, розв’язанням нових завдань й витрачається через інформаційну перевантаженість та багатозадачність.
Спробуйте «вийти за рамки» — подивіться на всі ваші складні ситуації під новим кутом, спробуйте робити звичні дії не так, як завжди, а ніби вирішуєте головоломку. Вивчайте у вільний від роботи час іноземні мови, вірші та пісні — новизна стимулює роботу мозку та наповнює його енергією. Застій та одноманітність у розумовій роботі знижують тонус, забирають сили.
Кожне джерело взаємодіє один з одним за принципом сполучених судин — кожна з них впливає на наш енергетичний заряд, втрата в одному з джерел компенсується коштом інших. Тому потрібно дбати про кожне джерело, якщо ви хочете управляти своїм ресурсом. Ми рекомендуємо дотримуватися практик тонус-менеджменту всім, хто хоче збільшити енергію, підвищити самомотивацію і набути сенсів досягнення запланованих цілей як у професійному, так і в особистому житті.
Гайд з управління гібридними командами
Завантажте безкоштовну електронну книгу, що допоможе вашій команді бути максимально ефективними
при змішаному форматі роботи.