Здається, що всі ваші досягнення — випадковість? Сумніваєтесь у своїх особистих чи професійних якостях та боїтесь, що люди навколо помітять, що ви не той, за кого себе видаєте? Можливо, у вас синдром самозванця. Гарна новина в тому, що цей синдром виникає лише в людей, які вже мають певні досягнення. Погані — він циклічний і викликає високу тривожність.
ℹ️ Синдром самозванця — це навмисне применшення своїх успіхів. Людина із цим синдромом впевнена, що вона не заслуговує визнання, досягнення не мають нічого спільного з її інтелектуальними здібностями чи навичками, а всі її перемоги — випадкові.
❓Як визначити, чи є у вас синдром самозванця?
Спробуйте відповісти на ці запитання:
▪️Коли у вас відкриваються нові можливості, чи вважаєте ви, що це стається завдяки удачі або просто випадково?
▪️Коли перед вами постають нові виклики, чи сумніваєтесь ви у своїй здатності впоратися?
▪️Чи з’являються у вас думки, що все, що йшло добре в минулому, може зараз піти не так?
▪️Чи боїтесь ви, що інші побачать, що ви «не той» фахівець, за якого себе видаєте?
▪️Чи порівнюєте себе з іншими?
▪️Чи часто буваєте незадоволеним тим, що робите?
▪️Чи вважаєте ви, що не заслуговуєте досягнутого успіху?
Чим більше “Так” прозвучало у відповідях, тим більше ймовірність того, що ви страждаєте на синдром самозванця.
❓Як боротися із синдромом самозванця?
1️⃣ Говоріть про свої почуття
Поговоріть із кимось, кому довіряєте, або зі спеціалістом про своє самопочуття. Погляд з іншої точки зору може показати проблему з іншого ракурсу та похитнути ваші упередження. Слова — потужний інструмент, що може відкривати або закривати для вас нові можливості.
2️⃣ Визнавайте свої успіхи
Людям, які борються із синдромом самозванця, важко сприймати похвалу та говорити про свої досягнення. Вас хвалять, а ви відповідаєте “це дрібниця”, “пощастило” або намагаєтеся транслювати похвалу на інших? Спробуйте просто посміхнутися і сказати “Дякую”.
3️⃣ Будь добрим до себе, коли все йде не за планом
Коли щось йде не так, люди, які керуються синдромом самозванця, зазвичай суворі до себе. Спробуйте замість занурення в безодню відчаю і безвиході — відкрити шлях до саморозвитку й навчання. Також допомагає розвиток емоційного інтелекту, щоб краще розуміти свої емоції та почуття.
Задайте собі такі питання:
— Чого я можу навчитися із цієї ситуації?
— Як я можу розв’язати цю проблему?
— Як я можу запобігти повторенню цього?
— Що я можу зробити по-іншому наступного разу?
Великі відкриття сталися через помилку. Багато відомих людей зазнали невдачі, перш ніж досягти успіху. Ми всі помиляємось. Головне — не фокусуватись на невдачі, а використовувати її як трамплін для подальшого успіху.
Співчуття та доброзичливість до себе, як і до інших, усе частіше розглядається як ключ до переходу від страху, невпевненості в собі та паралічу до ясності та дії. Синдром самозванця — поширене явище. Якщо ви його проживаєте, це нормально. Ви не одні😌
Гайд з управління гібридними командами
Завантажте безкоштовну електронну книгу, що допоможе вашій команді бути максимально ефективними
при змішаному форматі роботи.