Чому жінки не обговорюють підвищення зарплати?
За результатами різних досліджень, можна побачити, що в середньому за однакових умов чоловіки приблизно в 2-4 рази частіше, ніж жінки, схильні обговорювати підвищення зарплатні.
І не поспішайте казати: “Хто ж їм винен. Не треба бути такими скромними”. Бо чи лише в скромності справа?
Виявляється, співрозмовники дійсно гірше ставляться до тих жінок, які готові сперечатися щодо зарплати.
Наслідки обговорення винагороди для жінок
Дослідження показало, що жінки, які просять більше грошей, сприймаються співрозмовником негативніше, ніж чоловіки, які роблять те саме. Під час дослідження аналізувалися нотатки, які робили оцінювачі, та те, як на них впливали переговори щодо зарплатні, ініційовані кандидатом чоловіком чи жінкою. Цікаво, що однаково упередженими виявились і чоловіки, і жінки оцінювачі.
Жінки добре зчитують реакцію, яку викликають їхні слова. І вони підсвідомо передбачають, що їхнє прохання матиме негативну реакцію, тому, не бажаючи ризикувати незручною розмовою, вони не ведуть переговорів.
Важливо зрозуміти результати цього дослідження, перш ніж критикувати жінку (або жінці критикувати самій себе)за небажання обговорювати більшу оплату. Жінки інтуїтивно – і, на жаль, правильно – передбачають, що самообстоювання створить для них соціально напружену ситуацію – напруженішу, ніж для чоловіків.
Але тут є цікавий нюанс: нам подобається, коли жінки наполегливо виступають адвокатами інших. Коли роль жінки полягає в тому, щоб захищати інтереси інших, — в тому числі й при обговоренні зарплатні — її сприйняття опонентом значно відрізнятиметься від схожої ситуації, коли жінка відстоюватиме свої власні інтереси. У випадку з чоловіками такої закономірності немає.
То що ж, не просити підвищення зарплати?
Ну ні, це теж не діло. Попри можливу емоційну та соціальну вартість таких розмов, ви можете зробити дещо, щоб досягнути бажаного результату.
Пам’ятаючи, що початкова пропозиція завжди нижча від того, що компанія готова заплатити, розробіть стратегію, щоб отримати найвищий можливий пакет.
Приготуйтеся:
- Дізнайтеся звичайний діапазон оплати праці для посади, на яку ви претендуєте.
- Виберіть бажану позначку і дотримуйтеся її — ви заслуговуєте цього, як і всі, хто виконує подібну роботу.
- Подумайте, які ще переваги ви очікуєте отримати. Пам’ятайте, що справа не лише в грошах — запишіть їх у порядку від найважливішого до найменш важливого.
- Очікуйте відсічі, будьте готові аргументувати, чому ви заслуговуєте того, чого просите — запишіть ваші сильні сторони та те, що ви принесете в команду.
Попрактикуйтеся:
- Ви можете і не підозрювати, як складно може бути озвучити бажану велику цифру. Тому попросіть друга чи подругу провести з вами схожу розмову.
Будьте наполегливими:
- Не відступайте від своєї стратегії під час розмови. Згадайте, чим ви займалися, чого ви варті, і яку користь отримає компанія від вашого найму.
- Використовуйте число та список, які ви підготували раніше, як орієнтир. Будьте готові відмовитися від деяких менш важливих “плюшок”, але не від пріоритетних вимог.
- Під час розмови, коли ви відчуваєте дискомфорт, визнайте це почуття, але не дозволяйте йому керувати вами.
- Якщо ви відчуваєте, що інша людина здається роздратованою, скажіть собі, що ви не повинні всім подобатися.
- Згадайте дослідження, яке ви проводили щодо справедливої оплати за цю роботу.
- Поговоріть про свої навички та свій внесок у компанію, щоб нагадати їм, за що вони вам платитимуть.
- Пам’ятайте, ситуація пройде, але пакет, про який ви домовилися, залишиться.
Замість висновку
Говорити про гроші в принципі незручно. А коли в гру вступає синдром самозванця, бажання відповідати соціальним очікуванням та гендерні упередження співрозмовника – це взагалі жах. Водночас це дуже важливий процес, який спонукає аналізувати свої навички та знати собі ціну.
Замість висновку для керівників та HR-ів
Перший крок на шляху боротьби з упередженнями – це визнання того, що ви упереджені. Несвідомо, не маючи злих намірів, не надаючи цьому ваги – усі ми упереджені. Але все у наших руках. Тому нумо переглядати практики, нумо змінювати підходи, нумо створювати робочі середовища, які даватимуть відчуття безпеки та надихатимуть на зростання.
Гайд з управління гібридними командами
Завантажте безкоштовну електронну книгу, що допоможе вашій команді бути максимально ефективними
при змішаному форматі роботи.